chaussures tod's parajumpers salg Parajumpers Jakke parajumpers norge parajumpers jakke UGGs Norge Uggs Salg UGGs Norge Louboutin Pas Cher Tod's Pas Cher
 
דף הבית קניית דירה מכירת דירה שכירת דירה השכרת דירה נדל"ן מסחרי משכנתא גלריית דירות
1001 דירות
מתווכים     אותך     למתווכים
 
 
לעסקת נדל"ן
בחר איזור ותן למספר מתווכים לרוץ אחריך
  
מתי זכאי מתווך דירות לדמי תיווך דירות

נכתב על ידי עו''ד תומר ריטרסקי
  חיכוכים לא מעטים נוצרים בשל דרישתם של מתווכי נדל"ן לקבל דמי תיווך דירות . הדבר נכון במיוחד בתקופה הנוכחית, בה כמה מאות דולרים (בעסקאות שכירות דירות קטנות) וכל שכן אלפי או עשרות אלפי דולרים (בעסקאות גדולות) עלולים להכריע לעיתים גורלה של עסקה נדל"ן ולעיתים של אדם. הטענות הנשמעות נוגעות בדרך כלל למעורבותו, או להעדר מעורבותו, של מתווך דירות בעסקת נדל"ן. במקרים אחרים נוגעת המחלוקת לסכום דמי תיווך דירות הנדרש על-ידי מתווך דירות או לבלעדיות שהוענקה לו. מזה זמן מה מנסים בתי-המשפט, כמו גם המחוקק, להסדיר את התחום שהיה עד לא מזמן פרוץ לחלוטין.
ראשית, קובעת לשון החוק, כי לא יעסוק אדם בתיווך דירות / נדל"ן ולא יציג עצמו כעוסק בתחום זה אלא אם הינו בעל רישיון תיווך דירות לכך. באשר להתנהגותו של מתווך דירות מוסיף וקובע החוק כי מתווך דירות יפעל בנאמנות, בהגינות ובדרך מקובלת, וימסור ללקוחו כל מידע שיש בידו בעניין מהותי הנוגע ל נדל"ן נשוא עסקת תיווך דירות . כמו כן במילוי תפקידו יפעל מתווך דירות / נדל"ן במיומנות ובסבירות וינקוט אמצעים הראויים בנסיבות העניין, לקבלת מידע מהותי הנוגע נדל"ן נשוא עסקת תיווך דירות .
 החוק קובע כי מתווך נדל"ן לא יהא זכאי לדמי תיווך דירות , אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך נדל"ן , שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת. לעניין זה קובעות התקנות, כי בהזמנה כאמור יצוינו שמות, כתובות ומספרי זיהוי של מתווך דירות ושל הלקוח; סוג העסקה שפעולת מתווך דירות מבוקשת לגביה, כגון: שכירות נדל"ן , מכירה נדל"ן ; תיאור נדל"ן נושא פעולת תיווך דירות; מחיר העסקה המבוקשת; הסכום המוסכם של דמי תיווך דירות או שיעור דמי תיווך דירות המוסכם מתוך המחיר שבו תתבצע העסקה, והאם המחיר כולל מס ערך מוסף.
תקופת הבלעדיות
אם ניתנה למתווך נדל"ן בלעדיות לעניין דירה, ולא נקבעה בה תקופת הבלעדיות, תסתיים הבלעדיות לאותו מתווך דירות בתום 30 ימים מהיום שבו חתם הלקוח על ההזמנה. מתווך נדל"ן לא יתווך בעסקת נדל"ן אם יש לו עניין אישי בדירות או בעסקה, אלא אם כן גילה ללקוחו את עניינו האישי כאמור וקיבל את הסכמת הלקוח לכך בכתב.
במקרה שהוכרע לאחרונה בבית-המשפט נידון הסכם בלעדיות שנחתם עם מתווך דירות באשר לעסקת מכר של דירה. עפ"י תנאי אותו מסמך מתחייבים הנתבעים שלא להיזקק בתקופת הבלעדיות לשירות מתווכי דירות אחרים ולקיים קשר עם הרוכשים הפוטנציאליים רק באמצעות "המשרד" בין אם הגיעו אותם רוכשים כתוצאה מפעילות "המשרד" ובין אם לאו. ועוד מתחייבים הם לשלם ל"משרד" עמלת תיווך דירות בשיעור 2% ממחיר מכירת ביתם אם יימכר בתקופת הבלעדיות בין אם הופנו רוכשי הבית על ידי "המשרד" ובין אם לאו. באותה עסקה לא טען כלל מתווך דירות , כי הייתה לו יד בקשירת הקשר או כי תרם במשהו לגיבוש עסקת המכר. תביעתו (כ-45 אלף שקל) נסמכה כל כולה על "זכות הבלעדיות" מכוח אותו מסמך. באותו מקרה שילמו מוכרי הדירה דמי תיווך דירות מלאים למתווך דירות אחר עמו התקשרו בהסכם עוד קודם לחתימת הסכם הבלעדיות ואשר באמצעותו, הלכה למעשה, נמכרה הדירה.
 
בית-המשפט קבע כי תכלית הענקת בלעדיות היא לאפשר למתווך דירות לפעול באין מפריע בלא חשש שאחר – מתווך דירות או מי שאיננו מתווך דירות - יקטוף פירות עמלו. משמפורסם המתווך דירות הצעת המכר משקיע בפרסום פרטי נדל"ן ברבים, לרבות בין מתווכי דירות אחרים, עסקני נדל"ן, וסתם רוכשים פוטנציאליים, סביר שירצה להגן על עצמו כנגד כל מי שיבקש לעשות שימוש במידע שהופץ ובמאמצי הפרסום שנעשו - תוך עקיפת מתווך דירות . עוד הוסיף בית-המשפט, כי הסכם בלעדיות לא נועד לאפשר למתווך דירות ליהנות משכר בלא כל תלות וקשר לעמלו מקום שם טרח מתווך דירות אחר ביצירת הקשר עוד קודם שנחתם מסמך הבלעדיות - וזכאי לשכרו.
 
גורם היעילות
יש לראות בתנאי מסמך הבלעדיות, המחייב בתשלום דמי תיווך דירות גם אם נקשרה עסקה שלא כתוצאה מפעולת המתווך נדל"ן למעשה, כפיצוי בעבור פעולה בניגוד לתנאי הבלעדיות - ואולם לא ייתכן להחיל חובת פיצוי זו רטרואקטיבית על פעולה שעיקרה נעשה בעבר. עם זאת קבע בית-המשפט בדרך אגב כי מקובל עליו שהפרת תנית בלעדיות בהסכם תיווך דירות , כלומר: חתימת הסכם תיווך דירות עם מתווך נדל"ן אחר לאחר חתימת הסכם בלעדיות, תגרור הלכה למעשה חיוב "כפול" בדמי תיווך דירות? הן למתווך דירות שסייע להיווצרות העסקה והן למתווך נדל"ן עמו נחתם הסכם הבלעדיות.
באופן כללי, המבחן המנחה הינו גורם היעילות, כלומר: מי הוא הגורם אשר הביא להבשלת העסקה או שימש הגורם ה"יעיל" בקשירתה. לכך כאמור הוסיפה לשון החוק סייג לפיו מתווך נדל"ן אשר הביא להתגבשותה של עסקה יהא זכאי לדמי תיווך דירות אך ורק אם נחתם הסכם בכתב הכולל את הפרטים שקבע מחוקק המשנה.
  המחבר הינו עו"ד, חבר וועדות המדע והטכנולוגיה, המחשוב והתכנות, הבנקאות והתובענות הייצוגיות של לשכת עורכי-הדין.
תוכן הכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו חסין מטעויות והשמטות ואין להסתמך עליו לשם ביצוע או הימנעות מביצוע פעולה כלשהי.
 www.rnc.co.il
  מקור המאמר: http://www.articles.co.il מאמרים לשימוש חופשי.
 

 
 
 
גובה עמלת תיווך דירות והתועלת תמורתה
גובה עמלת תיווך דירות והתועלת תמורתה
עניין מרכזי בהקשר של תיווך דירות הוא כמה עמלת תיווך תאלץ לשלם לכל מתווך דירות שיסייע לך. כלומ...
להמשך הכתבה לחץ כאן >>
 
 
 
 
קישורים רלוונטים:  
שאלות ותשובות על 1001 דירות |
ממשק ניהול 1001 דירות |
מפת האתר |
תכשיטי יוקרה מהיצרן |
שיתופי פעולה |
 תיווך דירות בת"א והמרכז |  תיווך דירות בדרום |  תיווך דירות בירושלים |  תיווך דירות בצפון |  תיווך דירות בחיפה והסביבה |  תיווך דירות בשרון ובשומרון |  תיווך דירות בשפלה |  נדל"ן בחו"ל לישראלים |
 אלף ואחד דירות |  אלף ואחת דירות |  אלף דירות ואחד |  דפוס כרכור |  1001 מתנות |  1001 קד"מ |